Zamiast kupować nową torebkę, wielokrotnie częściej dużo korzystniej jest oddać swój ulubiony model do naprawy. Wystarczy znaleźć kaletnika, który specjalizuje się w naprawie wyrobów skórzanych.

Co robi kaletnik – charakterystyka zawodu

Czym zajmuje się i co robi kaletnik? To osoba, która projektuje, tworzy, naprawia i odnawia przedmioty wykonane ze skóry. Na ogół pracują ze specjalistycznym zestawem narzędzi w warsztacie skórzanym. Najczęściej naprawiają torby, etui, odzież, tapicerkę, obuwie i akcesoria osobiste. To, co robi kaletnik, to praca z wyrobami skórzanymi. Zdobywają unikalny zestaw umiejętności, zwykle przez lata praktyki, a następnie wykorzystują je do wytwarzania galanterii skórzanej. Ponieważ skóra jest używana w tak wielu rodzajach towarów, w różnych branżach, pracownicy przemysłu skórzanego zazwyczaj specjalizują się w określonym rodzaju rzemiosła skórzanego.

Kaletnik. Naprawa torebek – na czym polega?

Prędzej czy później zauważymy, że na naszej ulubionej torebce pojawiły się ślady użytkowania: rysy, otarcia, pęknięcia. Z powodu nadmiernego obciążenia uchwyty mogą pęknąć, zamki błyskawiczne się zużywają, a kształt przestaje przypominać ten pierwotny. W takim przypadku odpowiednim adresem jest kaletnik. Naprawa torebek jest jednak w niektórych przypadkach możliwa w domu.

W czym może pomóc nam kaletnik? Naprawa torebek to zestaw działań mających na celu odtworzenie pierwotnych cech produktu, a mianowicie czyszczenie, malowanie, usuwanie wad materiałowych, wymianę wadliwych elementów. Wszystkie te procedury wymagają pewnych umiejętności, dlatego najlepiej szukać pomocy u profesjonalistów.

W warunkach domowych możemy wyczyścić torebkę z plam i zabrudzeń. Eksperci radzą przetrzeć skórzaną torbę roztworem mydła z dodatkiem amoniaku (pół szklanki wody, 10 g mydła, 1 łyżka spirytusu). Surowo zabrania się moczenia torebki pod wodą, a tym bardziej mycia jej w pralce. Usuń nadmiar wilgoci po czyszczeniu ręcznikiem lub miękką, suchą ściereczką. Drobne plamy można usunąć płynem do demakijażu (bez alkoholu). Tłuste plamy usuwa się kredą. Zamszowe dodatki należy czyścić specjalną szczotką. Plamy z białej powierzchni usuwa się zwykłą gumką.

Zużyta podszewka może być prawdziwym utrapieniem, więc jeśli masz wprawę w szyciu, warto wymienić ją na nową. Farba, którą można kupić w specjalistycznym sklepie, pomoże przywrócić kolor. Musisz postępować zgodnie z instrukcjami. Nie próbuj samodzielnie radykalnie zmieniać koloru torebki, lepiej po prostu zaktualizować oryginalny odcień. Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniego koloru farby, możesz pomalować torbę bezbarwną farbą lub użyć bezbarwnego kremu do skóry. Przed malowaniem torby skórę należy oczyścić wodą z mydłem i dokładnie osuszyć. Następnie na materiał nakłada się krem lub farbę i delikatnie wciera miękką, suchą flanelową ściereczką. Po wchłonięciu kompozycji nadmiar farby usuwa się suchą szmatką.

Naprawa torebki

Renowacja torebki skórzanej u kaletnika

Istnieją wady, których nie da się naprawić w warunkach domowych. Renowacja torebki skórzanej u kaletnika jest wskazana, kiedy trzeba:

  • Wymienić zamek błyskawiczny (łatwo go otworzyć, ale bardzo trudno jest dokładnie przyszyć nowy).
  • Zaszyć dziury i nacięcia (w warsztacie jest duży wybór materiałów, które będą idealnie pasować do produktu pod względem koloru i faktury).
  • Wymiana podszewki (kaletnik może uszyć podszewkę, która będzie pasować do kształtu i wzoru torebki).
  • Renowacja torebki skórzanej to często też wymiana pierścienie i oczek (wymaga to profesjonalnego sprzętu i dokładności, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia materiału podczas montażu).

Ile kosztuje naprawa torebki i od czego zależy?

To ile kosztuje naprawa torebki, zależy od rodzaju usługi. Najczęściej jest to wymiana lub naprawa zamka - najbardziej newralgiczny punkt absolutnie wszystkich toreb. Często naprawy wymagają uchwyty. Trzeba wówczas wymienić stare uchwyty na nowe, a także okucia i mocowania, jeśli takie ma torebka. Często naprawa to wymiana – całkowita lub częściowa podszewki. Naprawa rozdarcia i zadrapania. Torebka zostanie zszyta. W miejscu przebicia, przyklejona zostanie łata.

To ile kosztuje naprawa torebki, zależy w dużej mierze od samego kaletnika. Najczęściej zlecenia są wyceniane indywidualnie w zależności od rodzaju skóry, wielkości torby i typu zlecenia. Cena usługi zaczyna się od 250 zł. Z reguły koszt renowacji sięgnąć może 300-400 zł. W niektórych przypadkach koszt renowacji jest na tyle duży, że nie opłaca się naprawiać torebki. Zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z modelem ekonomicznym, wykonanym ze średniej jakości skóry.