Torebka jest jednym z najważniejszych kobiecych dodatków. Wiele kobiet ma w swojej szafie mnóstwo torebek różniących się kolorem, kształtem, wielkością oraz materiałem, z którego są wykonane. Dzięki temu mogą dobrać sobie odpowiednią torebkę do stroju, okazji czy humoru. Wśród klasycznych torebek damskich bardzo ważne miejsce zajmują torebki w kształcie podkowy. To klasyczne torebki na ramię. Zna je bardzo dobrze niemal każda kobieta. Torebka podkowa to po prostu klasyczna, odpowiednia na co dzień listonoszka.

Kilka słów o historii torebek w kształcie podkowy

Torebka podkowa mas dość długą historię. Pierwowzorem do stworzenie współczesnych torebek w kształcie podkowy były torby noszone w drugiej połowie XIX wieku przez pracowników Pony Express. Była to szybka poczta konna funkcjonująca w Stanach Zjednoczonych. Torby nie wymagały trzymania w ręce, co w przypadku jazdy konno miało ogromne znaczenie. W znanej nam do dzisiaj formie torebki przypominające kształtem podkowę pojawiły się w latach 50. XX wieku i były używane przez konduktorów. Miały właśnie charakterystyczny półokrągły kształt. Torby te szybko przeniknęły do kobiecej mody. Były bardzo wygodne, ale szał na nie skończył się mniej więcej w latach 90. ubiegłego wieku. Kilkanaście lat później znów pojawiły się w propozycjach wielu projektantów, a kobiety na całym świecie na nowo je pokochały.

Dlaczego torebki podkowy cieszą się duża popularnością?

Torebka w kształcie podkowy jest bardzo uniwersalna. W zależności od tego, z jakiego materiału została wykonana oraz od rodzaju zastosowanych zdobień pasuje do zestawów w bardzo różnych stylach. To, że można ją łączyć ze strojami w miejskim stylu, country, boho czy glamour jest jednym z powodów jej popularności. Torebki podkowy są ponadto bardzo praktyczne. Zawdzięczają to długiemu paskowi, którego długość każda kobieta może regulować w zależności od własnych potrzeb. Torebkę podkówkę można nosić nie tylko klasycznie na ramieniu, ale także na krzyż. Każdy z tych sposobów noszenia tej torebki sprawia, że obie ręce pozostają wolne. Cenią to panie, które po wyjściu z pracy robią jeszcze zakupy oraz mamy odbierające maluchy z przedszkola. Wolne ręce w obu tych sytuacjach niezwykle się przydają. Torebka podkowa nie jest wprawdzie tak pakowna, jak shopper bag, ale i tak pomieści mnóstwo rzeczy, które każda kobieta lubi mieć przy sobie. Do torebki można schować portfel, klucze, chusteczki higieniczne, a nawet małą składaną parasolkę.

Damska torebka podkowa

Jaką torebkę podkowę wybrać?

Nawiązujące do noszonych przez konduktorów torebki w kształcie podkowy mają praktycznie od lat niezmieniony kształt. Są jednak obecnie bardzo zróżnicowane jeśli chodzi o materiały, z których są wykonane. Do tych, które ceni naprawdę bardzo wiele kobiet zalicza się te wykonane z naturalnej skóry. Torebka podkowa skóra będzie ponadprzeciętnie wytrzymała i trwała. Szybciej znudzi się swojej właścicielce niż zniszczy. Większość skórzanych torebek w kształcie podkowy wy6konanych jest z matowej skóry licowej. W ofercie niektórych marek dostępne są także torebki zamszowe. Kolejnym materiałem używanym do produkcji torebek  mających półokrągły kształt jest skóra ekologiczna. To tańsza wersja torebki. Bardzo atrakcyjnie prezentują się też torebki w kształcie podkowy wykonane z filcu czy mocnej tkaniny. |Efektowne są też modele, których klapa została wykonana z innego materiału niż pozostała część torby.

Z czym nosić torebkę w kształcie podkowy?

Bardzo wiele zależy od tego, z jakiego materiału jest ona wykonana oraz od zastosowanych ozdób. Prosta, skórzana torebka w kształcie podkowy bez żadnych ozdób może być uzupełnieniem nawet eleganckich strojów. Jej minimalistyczny design sprawia, że pasuje na półoficjalne okazje do damskiego garnituru, małej czarnej czy klasycznej garsonki. Ozdobiona frędzlami, cała z zamszu tylko tylko ozdobiona zamszowymi wstawkami idealnie wpisze się w styl boho. Torebki podkówki zdobią dzisiaj nie tylko frędzle czy pojedyncze chwosty, ale także dżety. Świetnie ten rodzaj torebek podkówek prezentuje się w towarzystwie woskowanych spodni, tiulowych spódnic i romantycznych sukienek w drobny kwiatowy deseń. Warto jeszcze dodać, że obecnie torebki w kształcie podkowy można kupić w bardzo wielu kolorach. Oczywiście najwięcej jest modeli w kolorze ciemno- lub jasnobrązowym i czarnym. Można kupić także w pastelowych barwach, a nawet w mocno wyrazistych kolorach. Brązowe i czarne można nosić praktycznie do wszystkiego. Poza tym kolory te są zawsze modne, czarna czy brązowa torebka podkówka zawsze będzie na czasie.