Torebka damska to niezbędny atrybut garderoby, a jej rodzaj, kształt i rodzaj dodatków dobieramy w zależności od sytuacji: na zakupy - praktyczna i wygodna, w podróży - niezawodna, na wyjście - elegancka, do pracy – stylowa. Dlatego, zanim pójdziesz na zakupy, musisz znać rozmaite typy torebek.

Rodzaje torebek damskich

Istnieją różne rodzaje torebek damskich. Najczęściej mają kształt kwadratu, pionowy lub poziomy prostokątny, trójkątny, lub półkolisty. Istnieje jednak kilka podstawowych modeli torebki. Rodzaje te to – masywna torebka, miękka oraz półsztywna.

Masywne i sztywne typy torebek są dwojakiego rodzaju. Pierwsze wykonane są ze stosunkowo twardych materiałów: ekoskóry, skóry naturalnej, lakieru (sztucznej skóry o błyszczącej powierzchni), oxfordu. Drugie maja sztywną ramę, pokrytą tkaninami, skórą, zamszem. Najpopularniejszymi twardymi torebkami damskimi są modele klasyczne, teczka, dyplomata, teczka-torebka, które wpisują się w wizerunek biznesowy. Miękkie modele wykonane są z tkaniny. Takie produkty są szczególnie funkcjonalne przy zakupach. Często są używane zamiast zwykłych toreb. Mają reprezentacyjny wygląd i są wygodne w noszeniu. Półsztywne mają zagęszczoną podstawę i miękkie ścianki. Ten rodzaj torebek damskich wyróżnia ergonomia, uniwersalność, praktyczność.

Typy torebek w zależności od rodzaju noszenia

Istnieje jeszcze inna klasyfikacja, jakiej podlegają torebki. Rodzaje dzielą się w zależności od rodzaju noszenia:

  • Na ramię (shopper, hobo).
  • Przez ramię (sling bag, hippie).
  • Na ręku (torebka, saszetka).
  • W talii, w dłoni (kopuła, tote ).
  • W dłoni lub pod pachą (koperta, kopertówka, bagietka).

Istnieje klasyfikacja według rodzaju zamka, jaki ma torebka. Rodzaje torebek mogą być mocowane za pomocą magnesu, zamka błyskawicznego, a także posiadać zamek ramowy. Ponadto istnieją modele, które zamykają się za pomocą sznurka lub tasiemki.

Najpopularniejsze modele torebki. Rodzaje klasycznych modeli

Najpopularniejsze rodzaje torebek to Tote (tote bag) - prostokątna torba z dwoma uchwytami do noszenia w rękach lub na ramieniu. Nazwa pochodzi od słowa tote – do noszenia. Pierwsza torba została wprowadzona przez amerykańską markę LL Bean w 1944 roku, nazywała się Bean's Ice Carrier i była dużą płócienną torbą do przenoszenia lodu z samochodu do lodówki. Torby przydawały się nie tylko poza miastem: w latach 50. wiele Amerykanek chodziło na zakupy z torbą.

Inne rodzaje torebek damskich to Shopper – torba o dużym prostokątnym kształcie, miękka, z dwoma uchwytami do noszenia na ramieniu lub w dłoni. Shopper tłumaczy się jako „torba na zakupy”. Swoim kształtem najczęściej przypomina torbę z długimi, wygodnymi uchwytami. Można ją nosić w ręku lub nosić na ramieniu.

Torebka damska

Wygodne rodzaje torebek damskich

Inne rodzaje torebek to Hobo - torebka o miękkim kształcie, z miękką fałdą. Posiada jedną rączkę do noszenia na ramieniu. Dosłownie nazwę torba hobo tłumaczy się jako „torba włóczęgi”. Nazwa pojawiła się ze względu na podobieństwo kształtu do torby, w której biedni nosili swoje rzeczy, wiązali i zawieszali na patyku. Dziś model torebki spotykany jest w luksusowych markach i nie przypomina torebki włóczęgi. Hobo wykonane są z miękkiej gładkiej skóry i zamszu, dzięki czemu zmieniają kształt w zależności od zawartości torby. Takie rodzaje torebek są często używane do tworzenia stylizacji w stylu etnicznym.

Listonoszka to średniej wielkości model noszony na długim pasku na ramię. W latach 50. firma De Martini zaczęła produkować wytrzymałe płócienne torby dla nowojorskich elektryków i monterów; wygodnie było w nich umieścić ciężkie narzędzia potrzebne do pracy. Projektantem torby, jaką znamy, był Jon Peters.

Wiadro torebka. Rodzaje uniwersalnych torebek

Popularna jest też tak zwana wiadro torebka. Rodzaje tych toreb są miękkie, cylindryczne lub prostokątne, ściągane sznurkiem. Może mieć rączkę do noszenia na ramieniu. Cylindryczna torebka kubełkowa jest z krótką rączką i czasem z długim paskiem na ramię. Dno torebki jest twarde i ma kształt koła lub owalu. Górna średnica worka może być szersza, jeśli naśladuje kształt rozszerzającego się wiaderka.

Torba trzyma swój kształt, nie marszczy się ani nie zwisa, nawet jeśli nie jest wypełniona. Worek typu bucket może być zapinany u góry lub otwarty, może mieć wewnętrzny pokrowiec, który ściągany jest sznurkiem i ukrywa całą zawartość. Rączka jest krótka do noszenia w rękach, czasami torebka może mieć długi pasek na ramię. Kształt pojawił się dzięki płóciennym workom, które pełniły praktyczną funkcję: były wypełnione owsem i przyczepione do głowy konia. Za odmianę pochodzenia formy uważane są również woreczki na wino, w które wygodnie było wkładać butelki. Pewnego dnia jeden z klientów Louisa Vuittona poprosił projektanta o zrobienie mu wygodnej i stylowej torby na szampana, a w 1932 roku Louis Vuitton przedstawił Noe, pierwszy projekt tego typu torebki.