Nawet krótka podróż samolotem wymaga od nas odpowiedniej organizacji i zadbania o kilka kwestii. Przed zarezerwowaniem lotu dobrze jest dokładnie sprawdzić wszystkie zasady i przepisy obowiązujące w danej linii, aby wiedzieć, jak duży bagaż możemy ze sobą zabrać. Czasami wymaga to dokładnego mierzenia i ważenia bagażu, ale lepiej zrobić to wcześniej i mieć pewność, że na lotnisku nie spotka nas niemiła niespodzianka.

Podróżni, szczególnie ci którzy nie latają zbyt często, wielokrotnie zastanawiają się co w ogóle mogą zabrać ze sobą na pokład samolotu. Chodzi tu o tak zwany bagaż podręczny, który opatrzony jest zazwyczaj wieloma ograniczeniami. Warto wiedzieć, co można zmieścić do takiego bagażu i w czym możemy go przewieźć. Odpowiednia torba na bagaż podręczny pozwala na zabranie w podróż optymalnej ilości rzeczy bez konieczności płacenia za dodatkowy bagaż.

Sprawdź wymagania linii lotniczej

O ile generalne zasady przewożenia bagażu w samolotach są wszędzie takie same, o tyle przepisy w poszczególnych liniach lotniczych mogą różnić się od siebie w wielu kwestiach. Z tego powodu najważniejszą kwestią na samym początku jest dokładne zapoznanie się z regulaminem obowiązującym u danego przewoźnika. Przykładowo, torebka damska w samolocie Ryanair może mieć inne wymiary niż w samolotach innych linii, aby została uznana za bagaż podręczny.

Przed wybraniem danej linii trzeba zatem sprawdzić czy torebka to bagaż podręczny na pokładzie jej samolotów. W przypadku samolotów linii Ryanair torebka damska faktycznie jest traktowana jako bagaż podręczny. Ważne są jednak jej wymiary. Nie mogą one przekraczać 40 x 25 x 20 cm. Kobieta podróżująca z torebką i chcąca zabrać na pokład nawet niewielką torbę podróżną musi zatem liczyć się z koniecznością zapłacenia za dodatkowy bagaż. Podobnie wygląda to w przypadku innych tanich i popularnych przewoźników.

Warto wiedzieć, że torebka damska w samolocie Ryanair niekoniecznie będzie traktowana w taki sam sposób w droższych liniach lotniczych. W tym przypadku możliwość wniesienia na pokład zarówno torebki jak i dodatkowego bagażu podręcznego często jest wliczona już w cenę biletu.

Damska torebka do samolotu

Jaką torebkę kupić do samolotu?

Wiedząc o tym czy torebka to bagaż podręczny w przypadku danej linii lotniczej warto zastanowić się, jaką torebkę kupić na taką podróż.

Odpowiednia torebka samolot musi spełniać przede wszystkim wytyczne dotyczące wymiarów. Nie może ona być zbyt duża, a jednocześnie powinna być na tyle obszerna, abyśmy mogli w niej zmieścić wszystkie rzeczy, które chcemy ze sobą zabrać. Czasami jednak lepiej jest zdecydować się na pełnoprawną torbę podróżną; w takim wypadku torebka samolot powinna być na tyle niewielka, aby bez problemu zmieścić ją w torbie podróżnej.

Torba na bagaż podręczny musi być przede wszystkim praktyczna. Również w tym przypadku kluczowe są odpowiednie wymiary. Trzeba przy tym pamiętać, że poszczególne linie w różny sposób określają wymiary, jakie powinien posiadać bagaż podręczny. Jeśli ktoś często podróżuje samolotami i korzysta z usług różnych przewoźników, dobrym pomysłem może być nawet kupienie kilku różnych takich toreb, dopasowanych do wymogów poszczególnych linii. Nie jest to wcale duży wydatek, a jednocześnie będziemy zawsze przygotowani na dostosowanie się do konkretnego regulaminu.

Wybierając się w dłuższą podróż warto pamiętać, że torba na bagaż podręczy raczej nie pomieści w sobie bagażu na kilka czy kilkanaście dni. Zwykle będzie ona stosunkowo niewielka i dobra do zabrania ze sobą najpotrzebniejszych drobiazgów, ale nie spakujemy w nią dużej ilości ubrań czy innych rzeczy.

Trudna sztuka pakowania

Dysponując stosunkowo niewielką torbą musimy zrobić wszystko, aby maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię. Przed wybraniem się w podróż dobrze jest zapoznać się z poradnikami i instrukcjami dotyczącymi optymalnego pakowania się. Oprócz tego warto kupić specjalną torbę na bagaż podręczny - w sklepach znajdziemy wiele modeli zaprojektowanych specjalnie w myślą o takim użytkowaniu. Zabranie większego bagażu w przypadku tanich linii lotniczych często wiąże się z dodatkowymi opłatami. Przy odpowiednim wykorzystaniu dostępnego limitu można jednak spakować się na kilkudniowy pobyt. Warto jedynie pamiętać o zasadach obowiązujących u konkretnych przewoźników. Wielu ludzi z góry zakłada, że torebka nie jest liczona jako bagaż podręczny, przez co można ją zabrać na pokład razem z torbą podróżną. Jest to jednak błąd, bowiem w większości przypadków przysługuje nam tylko jedna z tych rzeczy. Warto sprawdzić takie rzeczy odpowiednio wcześniej, aby na lotnisku nie spotkała nas przykra niespodzianka.