Torebka jest bez wątpienia najbardziej kobiecym dodatkiem. Każda kobieta ma w swojej szafie przynajmniej kilka różnych torebek o różnych kształtach i kolorach. Wśród damskich torebek wyróżnić można i takie, które są marzeniem wielu kobiet na całym świecie. Do takich zalicza się torebki chanelki. To już ponadczasowe torebki, które nigdy nie wyjdą z mody. Co ciekawe, oryginalna torebka chanelka może doskonałą lokatą kapitału.

Torebka Chanel – najsłynniejszy model 2.55

Torebka Chanel  - jak można się z łatwością domyśleć - została zaprojektowana przez francuską projektantkę Coco Chanel. Pozostaje znakiem rozpoznawczym założonego przez nią domu mody tak samo, jak mała czarna. Model 2.55 został tak nazwany od daty, kiedy torebka została zaprojektowana. Miało to miejsce 2 lutego 1955 roku. Marzeniem francuskiej projektantki było stworzenie wygodnej torebki, które panie nie będą musiały nosić na ramieniu albo w dłoni. Coco Chanel zdecydowała się więc zastąpić klasyczną rączkę skórzanym paskiem, który wplotła w długi złoty łańcuszek. Dołączyła do niego torebkę o prostokątnym kształcie. Do jej wykonania wykorzystała pikowaną w romby skórę. Całość została zwieńczona charakterystycznym zapięciem. Nosiło ono nazwę „Mademoiselle Lock” i czasem zastąpiło monogram CC. Torebki chanelki pikowane występują dzisiaj w czterech wariantach rozmiarów. Dostępny jest mały model, średni (określany także jako M/L), Jumbo oraz Maxi.

Ile trzeba zapłacić za oryginalne torebki chanelki pikowane?

Torebka Chanel z łańcuszkiem jest marzeniem każdej kobiety, która kocha modę. Dla większości przedstawicielek płci pięknej w naszym kraju torebka ta znajduje się jednak poza zasięgiem możliwości finansowych. Cena klasycznej torebki Chanel nigdy nie była niska, a obecnie jest coraz wyższa. Jeszcze w 1990 roku za torebkę Medium Classic trzeba było zapłacić 1150 dolarów. W lipcu 2021 kosztowała już 7800 dolarów, a zaledwie cztery miesiące później jej cena wynosiła już 8000 tysięcy dolarów. Wysoka cena klasycznego modelu utrzymuje się do dzisiaj. Wymarzoną torebkę od Chanel taniej można kupić w sklepach vintage. Mogą jednak pojawić się trudności ze znalezieniem oryginalnej. Nawet jednak używana torebka Chanel z łańcuszkiem dla wielu Polek będzie stanowczo za droga. Za taką torebkę trzeba bowiem zapłacić od 12 000 do nawet 16 000 złotych! Mniej można zapłacić za replikę (to nie jest podróbka) kultowego modelu 2.55. Repliki legendarnej pikowanej torebki chanel na łańcuszku zostały zaprojektowane przez Karla Lagerfelda, który od 1983 roku aż do swojej śmierci w roku kierował domem mody Chanel. Pierwsza repliką modelu 2.55  Lagerfeld zaprojektował w 2005 roku z okazji jej 50. urodzin. Później pojawiły się kolejne repliki nazywane numerami od 224 do 227.

chanel

Czy inwestowanie w torebkę Chanel 2.55 to dobry pomysł?

Torebka jest dodatkiem, który można znaleźć w szafie każdej kobiety. Torebka chanelka nigdy nie wyjdzie z mody. Inwestycja w nią może więc okazać się świetną lokatą kapitału. Na prywatnych aukcjach kolekcjonerskich cena luksusowych chanelek jest naprawdę bardzo wysoka. W efekcie kupując torebkę i wystawiając ją na aukcji można liczyć, że inwestycja zwróci się nawet trzykrotnie. O tym, że torebki chanelki są dobrą lokatą kapitału najlepiej świadczy przykład modelu Chanel Classic Flap, który jest następczynią modelu 2.55. Od roku 2010 wartość tej torebki wzrosła aż o 70%! Od kultowego modelu 2.55 torebka ta różni się tylko zapięciem oraz tym, że zamiast złotego ma srebrny łańcuszek.

Po czym można poznać, że torebka chanelka jest oryginalna?

Oryginalne torebki chanelki zawsze mają czerwoną podszewkę. Jest to nawiązanie do koloru mundurku, które nosiła Coco Chanel uczęszczając do szkoły prowadzonej przez zakonnice. W przedniej części komory wewnętrznej znajduje się kieszonka zapinana na zamek. W jej części tylnej także znajduje się kieszonka zaprojektowana z myślą o przechowywaniu w niej drobnych pieniędzy. Oryginalna torebka ma zapięcie składające się ze splecionych ze sobą liter CC albo prostokątne zapięcie zwane Mademoiselle Lock.

Jak nosić torebkę Chanel?

Torebki chanelki mają bardzo uniwersalny design. Dzięki temu z powodzeniem można wykorzystać je w bardzo różnych stylizacjach. Prosty fason sprawia, że torebki te są odpowiednie dla każdej kobiety. W swoich stylizacjach mogą je wykorzystać zarówno dojrzałe panie, które są przywiązane do klasyki, jak i młode dziewczyny, które lubią bawić się modą. Torebka chanelka może być dodatkiem zarówno do wieczorowej kreacji. Można ja nosić także na co dzień. Jest lekka, wygodna i praktyczna.