Sztuczny zamsz to tkanina o fakturze przypominającej skórę zamszową, która powstaje poprzez obszycie spodniej strony skóry koziej lub cielęcej. Jest to rodzaj sztucznej skóry, zwany skórą syntetyczną.

Torebka z imitacji zamszu czym się różni od prawdziwego zamszu?

Główną różnicą między prawdziwym a sztucznym zamszem jest materiał. Prawdziwy zamsz produkowany jest bezpośrednio ze skóry zwierzęcej, natomiast torebka z imitacji zamszu na bazie tkaniny poliestrowej lub akrylowej. Tkanina syntetyczna poddawana jest specjalnemu procesowi, aby nadać jej fakturę zbliżoną do prawdziwego zamszu.

Niemniej taka torebka z imitacji zamszu ma swoje zalety. Jeśli ważny jest dla ciebie komfort, zdecyduj się na lekkie materiały. Chociaż naturalną skórę można nosić przez długi czas, jej twardość i ciężar może być uciążliwy. Z drugiej strony sztuczny zamsz, będący materiałem na bazie tkaniny, i wyglądem przypominający skórę naturalną, jest bardzo lekki. Torebki ze sztucznego zamszu, ze względu na swoją miękką fakturę, mają tę zaletę, że nie niszczą się nawet podczas długotrwałego noszenia.

Skóra naturalna jest mniej trwała, im jest cieńsza, ale sztuczny zamsz charakteryzuje się dużą wytrzymałością nawet wtedy, gdy jest cienki. Z tego powodu sztuczny zamsz jest często używany nie tylko do produkcji torebek, ale też np. odzieży wierzchniej. Wykorzystuje się go do wykonywania kieszeni i podszewek toreb. Jest również atrakcyjny, ponieważ jest łatwy w pielęgnacji, nie utrzymuje przebarwień, a także można go czyścić chemicznie.

Torebka damska z imitacji zamszu – oszczędność i funkcjonalność

W porównaniu do naturalnego zamszu, sztuczny można z łatwością produkować hurtowo. W połączeniu z łatwością wtórnej obróbki taką jak drukowanie i perforowanie otrzymujemy materiał, dzięki któremu torebka damska z imitacji zamszu może być nawet dwukrotnie tańsza od skóry zamszowej. Należy jednak pamiętać, że torebka damska z imitacji zamszu nie jest trwalsza od swoich oryginalnych odpowiedników. Chociaż sztuczny zamsz ma wiele zalet w porównaniu z zamszem, ma też swoje wady. Wygląd sztucznego zamszu uzyskuje się w wyniku połączenia drobnych włókien poliestrowych z żywicą poliuretanową, ale materiał służący jako klej z czasem ulega hydrolizie, czyli degradacji. Uważa się, że hydroliza sztucznego zamszu zachodzi około trzech lata po jego wyprodukowaniu. Najczęściej z powodu wilgoci zawartej w powietrzu, potu i brudu, a gdy zaczyna się degradacja, włókna poliestrowe tworzące wypukłą teksturę odrywają się i zużywają. Z tego powodu zaleca się kupowanie produktów ze sztucznego zamszu na trzy maksymalnie pięć lat.

Torba z imitacji zamszu

Torba z imitacji zamszu dopasowana do sylwetki

Aby torba z imitacji zamszu wyglądała korzystnie, musi nie tylko dobrze się prezentować, ale też pasować do twojej sylwetki. Kobiety niskiego wzrostu powinny wybierać torby w małych rozmiarach. Duża torba z imitacji zamszu na zakupy, torby sportowe czy ogromna torba typu tote-bag sprawią, że niska kobieta optycznie będzie jeszcze niższa. Zazwyczaj torby dla szczupłych kobiet o niskim wzroście powinny mieć nie więcej niż 20 cm szerokości i mniej więcej taką samą wysokość. Jeśli jesteś kobietą dobrze zbudowaną, możesz zdecydować się na większą torebkę, około 25-28 cm szerokości/wysokości. Małe torebki na ramię są bardzo odpowiednie dla niskich pań, ale ważne jest, aby pasek lub łańcuszek nie był zbyt długi, znacznie poniżej bioder. W tym przypadku modele na łańcuszkach są doskonałą opcją, ponieważ łańcuszek można skrócić w razie potrzeby.

Torebki z imitacji zamszu na co dzień

Najbardziej odpowiednie są oczywiście designerskie torby. Ale oczywiście nie każda z nas może sobie na nie pozwolić. A jednak torba powinna być ważną częścią stylizacji. Decyduj się na modele, które są nieco droższe niż reszta twoich dekoracji.

Torebki z imitacji zamszu na co dzień powinna być skromna. Im mniej ozdób, tym lepiej. Wybierając tańsze torebki z imitacji zamszu, unikaj tych z logo, zwłaszcza z sieciówek. Pamiętaj, że jeśli musisz zabrać ze sobą dość dużą ilość rzeczy, to torba powinna cechować się maksymalną ergonomią. Tutaj sprawdza się zasada: im więcej kieszeni, tym lepiej. Nie próbuj wybierać jednej torby na każdą okazję. To duży błąd. Pamiętaj: torebki z imitacji zamszu na co dzień powinny mieć dość szeroki pasek, jeśli zamierzasz je nosić na ramieniu, lub masywne, wysokiej jakości uchwyty. W przeciwnym razie noszenie torby będzie po prostu niewygodne.

Złota zasada brzmi: toreb nigdy dość. Nie noś ze sobą tej samej torebki przez wiele miesięcy, nawet jeśli jest niesamowicie wygodna, wysokiej jakości i piękna. Dopasowuj torebki do stylizacji i pór roku.