Wiele markowych produktów jest sprzedawana w formie podróbek. Wady takiej „fałszywej” torby bardzo szybko wychodzą na jaw. Torebka, zamiast służyć nam latami, po kilku miesiącach wygląda na zużytą. Jak zatem rozpoznać, że torebka jest oryginalna?
Jak wygląda oryginalna metka i o czym świadczy?
Najbardziej oczywistą wadą podróbki jest haft, który zdobi torebkę. Oryginalny wzór ma obszerne detale – np. w przypadku Dior Book Tote są to tygrys, małpa i gałęzie drzew. Z łatwością wyczujesz ich kontury. Dzięki tej objętości powstaje złudzenie optyczne - jakbyśmy mieli przed sobą rysunek 3D. W podrabianych torebkach trudno szukać podobnego wzoru.
Zajrzyj do torby i sprawdź, jak wygląda haft na plecach. W oryginale dostrzeżesz pewne zaniedbania - wystające nitki i zlewające się litery. Jest to całkowicie normalne, ponieważ część pracy nad torbą jest wykonywana ręcznie. W przypadku podróbki wszystko w środku będzie prawie sterylne. Zwróć uwagę na uchwyty. Podróbka ma bardzo gruby i twardy szew, podczas gdy oryginał ma cieńszy i bardziej miękki, prawie niewidoczny szew. Same uchwyty są również bardziej miękkie i elastyczne. Aby mieć pewność, że masz do czynienia z oryginałem, musisz wiedzieć, jak wygląda oryginalna metka.
Pomocą w uwierzytelnianiu oryginału jest skórzana przywieszka z nazwą marki, miejscem produkcji i unikalnym numerem seryjnym umieszczona po wewnętrznej stronie torebki. Oryginalna skóra jest miękka i dobrze się wygina, podczas gdy fałszywą metkę trudno zgiąć. Jak wygląda oryginalna metka w praktyce?
Czcionki są zauważalnie różne - podróbka ma większy napis i jest po prostu namalowana na wierzchu skóry, podczas gdy oryginalne litery wydają się wbite do środka. Numer na oryginalnej torbie może być do góry nogami.
Czym są numery RN i CA gdzie jest na torebce?
Kluczową cechą nowoczesnych markowych ubrań są również numery RN i CA. Czym są numery RN i CA gdzie jest na torebce?
Jeśli nie masz pewności co do oryginalności produktu, możesz łatwo znaleźć w Internecie i zidentyfikować niemal każdą markową metkę na stronie producenta. Należy również zwrócić uwagę na błędy ortograficzne i gramatyczne w tagach. Wiemy zatem czym są numery RN i CA. Gdzie jest jednak ten numer? Może być nadrukowany w dowolnym miejscu na metce produktu.
Numer seryjny torebki – co nam mówi?
Istnieje baza danych, która gromadzi informacje o produktach wytwarzanych przez czołowe marki modowe. Witryna umożliwia wprowadzenie kodu sztuki w specjalnym polu. Kiedy wpisałeś już numer seryjny torebki, po prostu klikasz przycisk wyszukiwania. Jeśli numer odpowiada produktowi, zobaczysz informacje o marce, sezonie, roku produkcji i typie. Dla niektórych pozycji w bazie dostępne są dodatkowe informacje (nazwa modelu, skład, zdjęcie). Numer seryjny torebki często znajduje się na wewnętrznej etykiecie lub na dołączonej etykiecie. Zwykle zaczyna się od czterech cyfr i czasami jest poprzedzony przedrostkiem „ART”.
Pierwsze dwie cyfry w kodzie to rok i sezon (kolekcja) w porządkowej kalkulacji producenta. Na przykład numer rozpoczynający się od 58 to wiosna/lato 2013, numer rozpoczynający się od 59 to jesień/zima 2013, a numer rozpoczynający się od 60 to wiosna/lato 2014. Kolejne dwie cyfry to marka (linia). Na przykład 15 to Stone Island, 18 to CP Company (przed FGF Industry), 25 to Stone Island Limited Edition. Następnie pojawia się liczba określająca rodzaj odzieży. Na przykład dla kurtki zostanie wskazana liczba 4, dla spodni - 3. Pozostałe symbole wskazują materiał, obróbkę, kolor i metodę barwienia. Baza danych Certilogo zawiera wiele marek, głównie luksusowych, od Armaniego i Versace po Diesel, Stone Island i Paul & Shark.
Jak sprawdzić oryginalność torebki bez kodu?
Jednak jak sprawdzić oryginalność torebki, jeśli nie mamy kodu? Zwróć uwagę na materiał. Torba ze sztucznej skóry ma oleisty połysk i gęstą teksturę. Oryginał nie ma takiego połysku - torebka jest prawie matowa, ale też miękka, gładka i przyjemna w dotyku. Należy również zwrócić uwagę na to, jak pachnie skóra. Podróbka często ma nieprzyjemny, ostry zapach, zwłaszcza po wyjęciu z pudełka.
Jak sprawdzić oryginalność torebki pod kątem jej budowy? Kolejnym ważnym punktem są szwy. W podróbkach z reguły są nierówne i rozmyte na brzegach. Ponadto mogą z nich wystawać nitki. Podróbkę najłatwiej rozpoznać po metalowych okuciach. W przypadku produktów oryginalnych metal powinien być równy i gładki – nie ma ostrych krawędzi. Branding wydaje się wbijany w powierzchnię, a nie tylko nakładany na wierzch. Litery są starannie wycięte i się nie rozmazują.