Zamsz to jeden z tych naturalnych materiałów, które potrafią być niesamowicie piękne. Jest ciepły, świetnie wygląda i jest przyjemny. Nie jest to jednak najłatwiejszy do czyszczenia materiał. Czy to zamszowe buty, płaszcze czy właśnie torebka.

Jak usunąć plamę z zamszu przy zastosowaniu dostępnych środków

Zamsz jest bardziej miękki niż skóra i wygląda luksusowo. Jednocześnie łatwo wchłania brud i wilgoć. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów jak usunąć plamę z zamszu.

Potrzebujemy ręcznika, szczoteczki do zębów lub specjalnej szczotki do zamszu. Jeśli zamierzasz czyścić zamszowe torebki, musisz użyć metalowej strony szczotki do zamszu lub nawet drobnego papieru ściernego. Użyj gumki lub specjalnej gumki do zamszu, aby usunąć suche plamy i inne ślady z powierzchni skóry. Możesz również użyć papieru ściernego. Lekko dociskaj i pocieraj obszar zamszu, aż plama zniknie.

A jak usunąć plamę z zamszu, kiedy jest świeża? Wytrzyj świeżą plamę ręcznikiem papierowym. Uważaj, aby nie rozmazać ani nie wcierać plamy. Gdy zamsz wyschnie, nałóż gumkę do zamszu, a następnie ponownie przetrzyj powierzchnie ręcznikiem lub pędzelkiem do zamszu.

Mąkę kukurydzianą można wcierać w plamy na zamszu – jeśli są one tłuste. Pozostaw mąkę kukurydzianą na plamie na chwilę, aby wchłonęła tłuszcz i oleje, a następnie po prostu ją strząśnij.

Skuteczne czyszczenie zamszu soda domową

Czyszczenie zamszu sodą jest bardzo proste. Soda oczyszczona, dzięki swojej zdolności do pochłaniania tłuszczu, zapachów i czystego brudu, jest doskonałym wyborem do czyszczenia zamszu. Wystarczy posypać sodą oczyszczoną zamsz w miejscu, gdzie jest zabrudzony, a następnie wmasować go miękką szczoteczką. Następnie pozostaw torebkę na około 15 minut, a potem zetrzyj sodę. Co więcej czyszczenie zamszu sodą jest całkowicie bezpieczne dla materiału. Czyszczenie zamszu płynem micelarnym – jak wykorzystać podręczne kosmetyki

Zamszowe produkty są bardzo trudne do czyszczenia. W przeciwieństwie do lakierowanych czy skórzanych torebek te wykonane z zamszu często nie da się na pierwszy rzut oka doczyścić. Jednak zadrapanie czy plama nie muszą oznaczać końca ich dni. Wystarczy zastosować odpowiednią technikę w zależności od rodzaju zabrudzenia. Jedną z metod jest czyszczenie zamszu płynem micelarnym.

Poczekaj, aż plama wyschnie i zamiast nanieść płyn na plamę, przetrzyj miejsce pędzlem w jednym kierunku, tak żeby, jak najwięcej brudu się obsypało. Niekiedy dobrym sposobem na pozbycie się plam jest zwilżenie powierzchni zamszowej wodą. Następnie zwiń papier i włóż go do torby podczas suszenia, aby zachowała swój kształt. (Nie używaj gazety, ponieważ atrament rozleje się na zamsz). Po wyschnięciu wyszczotkuj je szczotką do zamszu.

Czyszczenie zamszu płynem micelarnym odbywa się w dwóch etapach. Najpierw należy rozcieńczyć wodę micelarną i amoniak (może być techniczny) w stosunku 1: 1. Tę procedurę najlepiej wykonać przy otwartym oknie. Zanurz w roztworze starą szczoteczkę do zębów i okrężnymi ruchami przecieraj zamsz. Teraz weź suchą szmatkę i osusz nią powierzchnię, wchłonie nadmiar wilgoci i brudu. Pozostaw torbę do wyschnięcia. Należy zauważyć, że podczas suszenia skóra wydaje się zaciskać i zmniejszać rozmiar. Dlatego warto do środka włożyć papier.

Jeśli to nie pomogło, weź 9% octu i przetrzyj zamsz szczoteczką do zębów lub szmatą. Dzięki temu zamsz stanie się bardziej miękki, a nawet ciemniejszy. Po całkowitym wyschnięciu szczoteczką do zębów ruchem okrężnym w różnych kierunkach „przeczesujemy” zamszowe kosmki.

Pranie torebki zamszowej w pralce

Pranie torebki zamszowej w pralce – czy to dozwolone?

Zamszowe torebki są w garderobie większości kobiet. Wyglądają bardzo efektownie, doskonale uzupełniają różne stylizacje. Niestety na zamszu widoczne są wszelkie plamki. Jeśli świeży brud można zwykle łatwo usunąć wilgotną szmatką, to problem pojawia się przy starych plamach. Jednocześnie wiele osób uważa, że pranie torebki zamszowej w pralce nie jest bezpieczne.

W przypadku zamszu naturalnego długotrwały kontakt z wodą jest niepożądany, dlatego raczej, powinniśmy zrezygnować z automatycznego prania. W przypadku torby zamszowej zaleca się czyszczenie na sucho, tylko mocno zabrudzone obszary mogą być poddawane obróbce na mokro. Jeśli jednak zdecydujesz się na automatyczne pranie torebki zamszowej w pralce, to spróbuj wybrać najdelikatniejszy program. Tryb „Wełna”, pranie ręczne lub delikatne to jedyne odpowiednie programy. Ważne jest, aby woda nagrzała się do temperatury nieprzekraczającej 30°C. Optymalny czas cyklu to nie więcej niż 20 minut. Pamiętaj, aby wyłączyć automatyczne wirowanie. Dodatkowe płukanie spowoduje wydłużenie czasu pozostawania zamszu w wodzie, co jest wysoce niepożądane.

Najlepiej włożyć zamszową torbę do specjalnej torby, a dopiero potem załadować ją do bębna. Warto stosować detergenty w płynie – proszki słabo się wypłukują, pozostawiając plamy na materiale. Wskazane jest stosowanie żeli do prania delikatnych tkanin lub ubranek dziecięcych. Zabrania się wlewania wybielacza.

Może zaciekawi Cie też taki produkt jak: longsleeve damski na www.answear.com.