Każdy, kto kiedykolwiek leciał samolotem, wie, że często pojawiają się kłopoty z bagażem podręcznym. Podpowiemy ci jak wybrać torbę na bagaż i co może się w niej znaleźć.

Jaka powinna być standardowa torba na bagaż podręczny?

Spakowanie większej ilości rzeczy do bagażu podręcznego to pragnienie każdego pasażera. Nikt nie chce rozstawać się ze swoim telefonem, laptopem, okularami i masą innych niezbędnych drobiazgów. Niestety linie lotnicze ustalają maksymalne wymiary i wagę bagażu podręcznego. Ponadto na lotniskach obowiązują rygorystyczne normy bezpieczeństwa, zgodnie z którymi niektórych rzeczy nie można przewozić na pokładzie samolotu. Nie martw się jednak: nawet przy ograniczeniach możesz zabrać na pokład więcej, niż mogłoby się wydawać.

Dwa główne wymagania linii lotniczych dotyczące bagażu podręcznego to rozmiar i waga. Torba na bagaż podręczny powinna mieć średnie wymiary 55x40x20 cm długości, szerokości i wysokości, czyli 115 cm w sumie. Torba na bagaż podręczny o tych wymiarach zmieści się na bagażniku nad głową lub pod siedzeniem przed tobą. Tanie linie lotnicze czasami bardziej rygorystycznie ograniczają rozmiar bagażu podręcznego. Standardowa waga bagażu podręcznego to 5–10 kg.

Torba podręczna do samolotu – jak uniknąć niespodzianek?

Jeśli twoja torba wygląda na kompaktową i lekką, najprawdopodobniej nikt nie będzie zainteresowany jej rozmiarem i wagą. Jeśli jednak masz za sobą nieporęczną torbę, to podczas odprawy, przed strefą odlotów i przed bramką wejścia na pokład, pracownicy linii lotniczych mogą:

  • Zważyć bagaż podręczny. W przypadku gdy torba podręczna do samolotu będzie zbyt duża, będzie odprawiona jako bagaż do luku (często za dodatkową opłatą) lub będziesz musiał zapłacić za niestandardowy bagaż podręczny. Przy bramce może zostać naliczona wyższa opłata niż przy odprawie.
  • Torba podręczna do samolotu może zostać umieszczona w specjalnej ramce, aby sprawdzić jej wymiary. Jeżeli nie pasuje, możesz nadać ją jako bagaż, ewentualnie za dodatkową opłatą.

Wymagania dotyczące bagażu podręcznego znajdziesz na oficjalnej stronie linii lotniczej. Aby uniknąć niespodzianek, możesz kupić specjalny plecak lub walizkę na bagaż podręczny. Spełniają wymagania większości linii lotniczych. Zważ samodzielnie swój bagaż podręczny – w domu lub na lotnisku.

Torba do samolotu

Torba do samolotu - przepisy

Limity bagażu podręcznego są odmienne dla różnych linii lotniczych Oprócz bagażu podręcznego, do kabiny możesz zabrać za darmo i bez ważenia kilka osobistych rzeczy. Torba do samolotu może zawierać np. odzież wierzchnią i niezbędne leki. Masz również prawo do wniesienia wózka lub kołyski dla dziecka, jedzenia dla dziecka na czas lotu, zapieczętowanej torby ze strefy wolnocłowej, laski, kul i składanego wózka inwalidzkiego, jeśli zmieści się na półce nad siedzeniem lub pod siedzeniem przed tobą.

Zagraniczne linie lotnicze zazwyczaj umożliwiają dodanie do bagażu podręcznego jednej rzeczy osobistej, na przykład małej torebki, aparatu w etui lub laptopa. Często obowiązują ograniczenia dotyczące objętości: np. torba do samolotu musi zmieścić się w wymiarach 40×30×10 cm, a całkowita waga bagażu podręcznego nie powinna przekraczać 7–10 kg.

Torba podróżna do samolotu – co jeszcze musisz wiedzieć?

W bagażu podręcznym można przewozić płyny, żele i aerozole w opakowaniach nie większych niż 100 ml. Oznacza to, że pół litra szamponu w jednej butelce nie może znajdować się w torbie, ale dozwolone jest pięć małych butelek tego samego szamponu.

Wszystkie pojemniki o pojemności do 100 ml należy umieścić w przezroczystej, zamykanej torbie o wymiarach 20 x 20 cm. Pamiętaj, że torba musi być zapinana na zamek. Odpowiednia będzie plastikowa torba podróżna do samolotu zapinana na zamek lub przezroczysta plastikowa kosmetyczka. Jeśli nie masz pod ręką czegoś podobnego, kup gotowy zestaw. Na lotnisku podczas kontroli przed lotem należy wyjąć worek z płynami i umieścić go osobno na pasku skanera.

Pamiętaj, że to linie lotnicze decydują, co może zawierać torba podróżna do samolotu. Zakazane są korkociągi, scyzoryki, a także takie przedmioty jak:

  • Zestaw manicure.
  • Kijki trekkingowe i narciarskie.
  • Fajerwerki, petardy, ognie.
  • Płyn do uzupełniania zapalniczek.

Jeśli lecisz tanią linią lotniczą i nie chcesz wydawać pieniędzy na drogie posiłki na pokładzie, zabierz je ze sobą. Nada się wszystko, co się nie gniecie, nie brudzi i nie niszczy. Na przykład jabłka, kanapki, orzechy, suszone owoce, miękkie ciasteczka, bułki, batoniki musli. To wygodna przekąska w podróży. Niektóre linie lotnicze nie pozwalają na spożywanie własnego jedzenia i picie własnych napojów na pokładzie. W takim przypadku możesz zabrać jedzenie do bagażu podręcznego, ale zgodnie z przepisami musi ono pozostać w plecaku do końca lotu. W praktyce nie jest to monitorowane.