Torebki należą do akcesoriów, bez których zdecydowana większość kobiet nie jest w stanie się obejść. O urodzie i elegancji damskiej torebki decyduje bardzo wiele elementów. Ważny jest nie tylko jej fason i materiał, z którego została wykonana, ale także drobne detale. Spośród tych ostatnich kluczowe jest zapięcie. W dostępnych obecnie na rynku torebkach stosowane są bardzo różne rodzaje zapięć. Do tych, które są naprawdę bardzo popularne zalicza się zamki błyskawiczne. Stosowane są one w różnych rodzajach torebek niezależnie od ich wielkości i materiału, z którego je wykonano.
Jakie są rodzaje zamków błyskawicznych?
Zamki błyskawiczne są jednym z rodzajów zapięcia stosowanym nie tylko w torebkach, ale przede wszystkim w odzieży. Początkowo stosowano je wyłącznie w odzieży przeznaczonej dla pilotów samolotów wojskowych. Szybko jednak dostrzeżono ich zalety i zaczęto stosować także w ubraniach dla cywili. Obecnie zamki błyskawiczne stosowane są w sukienkach, spódnicach, spodniach, kurtkach. Ten rodzaj zapięcia stosowany jest także w torebkach, damskich i męskich portfelach oraz w plecakach. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zamków błyskawicznych. Dzielą się ona na kostkowe, spiralne, metalowe i plastikowe. Zamki metalowe mają ząbki w kolorze złotym lub srebrnym, plastikowe dostępne są w szerokiej gamie kolorystyczne. Ząbki metalowe są bardzo wytrzymałe, dlatego bardzo często stosuje się je między innymi w torebkach.
W jaki sposób wszyć zamek do torebki?
Bardzo dużą popularnością cieszą się obecnie ręcznie szyte torby. Na samodzielne uszycie torby zdecydowało by się znacznie więcej kobiet, ale wiele pań nie wie, jak wszyć zamek do torebki. Albo więc w ogóle rezygnują z szycia torby lub wybierają model bez zapięcia. Okazuje się jednak, że wszycie zamka wcale nie jest trudnym zadaniem. Jednym z najbardziej prostych, a jednocześnie uniwersalnych sposobów na wszycie zamka jest listwa z zamkiem. Sposób ten jest uniwersalny ponieważ można wykorzystać go do wszycia zamka błyskawicznego w każdej torebce. Stosując tę metodę nie ma znaczenia, jaki jest fason torebki. Co więcej, sposób ten można wykorzystać, aby wszyć zamek do torebki, w której projekcie zamek nie został przewidziany. W przypadku tej metody zamek najpierw mocuje się do listwy ( materiałowej lub skórzanej, wszystko zależy od tego, z czego chcemy uszyć torebkę), którą następnie mocuje się do torebki.
Jak szybko przyszyć zamek do torebki z podszewką?
Zdecydowana większość damskich torebek (jeśli nawet nie wszystkie) mają w środku wszytą podszewkę. Osoby, które więc dopiero zaczynają szyć torebki bardzo często pytają o to, jak wszyć zamek do torebki z podszewką. Okazuje się, że metoda, o której wspominaliśmy wcześniej z powodzeniem może zostać wykorzystana także do wszycia zamka błyskawicznego do torebki, której wnętrze wykończone jest podszewką. W obu przypadkach najpierw trzeba wyciąć pasek materiału. Wielkość listwy, do której ma być przyszyty zamek musi być dopasowana do wielkości torebki. Pod uwagę należy wziąć zarówno szerokość, jak i głębokość torebki. Zamek musi być dłuższy od listwy o przynajmniej 4 cm. Warto pamiętać, że w sprzedaży dostępne są zarówno tradycyjne zamki błyskawiczne, jak i takie, które sprzedawane są na metry. Te pierwsze wszywa się o wiele łatwiej, dlatego osoby, które nigdy wcześniej nie wszywały zamka do torby, powinny zrezygnować z zakup zamka na metry. Każdy zamek należy wcześniej przygotować do szycia. W przypadku klasycznego zamka należy zagiąć i ręcznie przeszyć jego końcówki. Jeśli wybierzemy zamek z metra, musimy jego końcówki zagiąć pod kątem 90°. Pozostanie nam nadmiar materiału, który musimy zagiąć i przeszyć w taki sposób, aby szew po wszyciu zamka nie był widoczny.
W jaki sposób można przyszyć podszewkę oraz zamek do torebki?
Podszewka, jak już wspominaliśmy, jest elementem praktycznie każdej damskiej torebki. Osoby zaczynające przygodę z szyciem torebek pytają więc często jak wszyć zamek i podszewkę do torebki. Tylko z pozoru jest to trudne zadanie. Na podszewkę można wykorzystać bardzo różne tkaniny, wszystko zależy tylko od nas. Podszewka musi być co najmniej o 2 cm szersza od torebki, dlatego przed przystąpieniem do jej skrojenia należy dokładnie wymierzyć torebkę. Zapas jest potrzebny po to, aby po wszyciu podszewka ładni8e układała się w torebce. Wysokość podszewki może być taka sama lub niższa niż wysokość torebki. Wcześniej należy przygotować sobie panel z zamkiem. Układa się go tyłem do prawej strony podszewki. Wszystkie elementy spina się ze sobą szpilkami i zszywa.