Jeśli odpowiednio zaopiekujesz się swoją torebką, to będzie ci ona służyć przez wiele lat. Podpowiemy wam jak dbać o torebki damskie.
Jak dbać o torebki damskie – podstawowe zasady pielęgnacji
Damska torba to dodatek, który nigdy nie wyjdzie z mody i nigdy nie przestanie być popularny. Aby jednak mała torebka damska na długo zachowała swój pierwotny wygląd, należy zapewnić jej odpowiednią pielęgnację. Zatem jak dbać o torebki damskie? Eksperci zalecają przestrzeganie następujących zasad:
- Co tydzień torebkę należy przetrzeć wodą z mydłem, a następnie wytrzeć do sucha, tak aby na powierzchni nie pozostała wilgoć.
- Do pielęgnacji prawdziwej skóry można używać wyłącznie odpowiednich produktów: środki do zamszu nie są odpowiednie.
- Okresowo można owinąć rączkę torby wstążkami lub szalikami, aby zabezpieczyć ją przed zabrudzeniem i zużyciem.
- Nieusuwalną plamę można zamalować specjalną farbą do obuwia, wybierając odpowiedni odcień.
- Soda rozcieńczona w mleku pomoże usunąć tłuste plamy, a sok z cytryny pomoże usunąć plamy z długopisu.
- Olejek rycynowy lub wazelina pomogą przywrócić połysk torbie.
To jak dbać o torebki damskie zależy też od tego, z jakiego materiału są wykonane.
Pielęgnacja torebek w zależności od materiału
Torby i portfele są dziś produkowane z różnych materiałów. Są to skóra, tekstylia i zamsz. Niezależnie od tego, z czego wykonane są te produkty, wymagają one pielęgnacji.
Produkty zamszowe różnią się od innych materiałów tym, że wymagają starannej pielęgnacji. Będziesz potrzebować gęstej, niestrzępiącej się szmatki lub gumowej szczotki. Pielęgnacja torebek zamszowych musi być delikatna. Nie stosuj środków w postaci past czy smarów, Kup spray ze środkiem czyszczącym.
Osobnym produktem są torby ze skóry naturalnej. Pielęgnacja torebek tego typu to unikanie zmywaczy do paznokci, acetonu i benzyny. Są tak żrące, że powierzchnia zostanie nieodwracalnie uszkodzona. Jeżeli przypadkowo rozlałeś na torebkę sok, lemoniadę, kawę lub herbatę, natychmiast wytrzyj ją do sucha. Przypadkowe pociągnięcie długopisem można usunąć za pomocą gumki lub wacika namoczonego w soku z cytryny.
Torby tekstylne należy z kolei czyścić w wodzie, której temperatura nie przekracza 30 stopni. Do ich pielęgnacji używaj tylko gąbki lub miękkiej szczoteczki. Suszyć je można wyłącznie w temperaturze pokojowej. Podobnie jak w przypadku toreb skórzanych, w torbach tekstylnych nie należy nosić ciężkich przedmiotów.
Jak dbać o torebkę ze skóry – główne zasady
Torby skórzane są trwałe i odporne na uszkodzenia, ale nadal należy przestrzegać pewnych zasad przy ich pielęgnacji. Zatem jak dbać o torebkę ze skóry?
- Nie susz torby za pomocą suszarki do włosów lub na gorącym kaloryferze. Lepiej po prostu wytrzeć ją ręcznikiem i pozostawić do naturalnego wyschnięcia.
- Nieprzyjemne zapachy pomoże wyeliminować zwykły proszek do pieczenia.
- Wszelkie produkty używane do pielęgnacji torby najlepiej przetestować najpierw wewnątrz produktu.
- Aby torba nie straciła koloru i kształtu, należy ją przechowywać z dala od bezpośredniego światła słonecznego.
- To jak dbać o torebkę ze skóry zależy od tego, gdzie jej używamy i co w niej nosimy. Należy jednak dbać o to, aby nie nosić w torebce kosmetyków, które mogą się rozlać lub rozkruszyć. Dotyczy to również długopisów: zawsze powinny być zakryte, ponieważ trudno jest usunąć atrament ze skóry.
Utrzymanie torebek w idealnym stanie – garść praktycznych porad
O czym jeszcze warto pamiętać, jeśli chodzi o utrzymanie torebek w idealnym stanie?
- Nie zaleca się noszenia jasnych torebek skórzanych damskich do ciemnych ubrań, gdyż barwnik użyty do produkcji odzieży może pozostawić ślady na jasnej torbie.
- Aby oczyścić skórę o miękkiej powierzchni, potrzebujesz specjalnego pędzla. Tam, gdzie są zadrapania - pomoże gumka biurowa.
- Torebki lakierowane prezentują się niezwykle efektownie i pięknie. Jednak utrzymanie torebek w idealnym stanie jest w tym przypadku trudne. Torebki damskie ze skóry lakierowanej nie lubią zbyt wysokich i niskich temperatur, dlatego należy je nosić w temperaturach od -15 do +25 stopni. Torbę należy czyścić suchą, miękką ściereczką, aby zapobiec zarysowaniom.
- Kiedy torebka jest nieużywana, powinna być wypełniona. Włóż do torebki złożone, stare ubrania, które powinny być czyste. W żadnym wypadku nie używaj wypełniacza ze starych gazet i czasopism. Farba może pozostawiać ślady na powierzchni torby.
- Użyj specjalnej osłony. Z reguły każda szanująca się marka sprzedaje torby z etui. Nie ma lepszego sposobu na uratowanie ulubionej torebki! Nie masz pod ręką etui? Wykorzystaj starą poszewkę na poduszkę.