Torebka jest nieodłącznym atrybutem każdej kobiety. Fasonów i krojów damskich torebek jest dzisiaj całe mnóstwo. Dzięki temu panie mogą wybrać tę, która idealnie pasuje do okazji i stroju. Wśród damskich torebek wyróżnić można między innymi torebki wieczorowe. Są one nie tylko praktycznym dodatkiem do kreacji. Od tych tych noszonych na co dzień różnią się przede wszystkim rozmiarem oaz tym, że są bardziej ozdobne. Wśród wieczorowych torebek damskich także można wyróżnić kilka rodzajów. Warto poznać je trochę bliżej.

Krótka historia damskiej torebki

Torebka towarzyszy kobietom w bardzo wielu sytuacjach. W modzie damskiej jest obecna od bardzo wielu lat. Aż do wieku XVI torebki były jednak zarówno damskim, jak i męskim akcesorium. Z czasem panowie zrezygnowali z noszenia torebek, dzisiaj są one najbardziej kobiecym dodatkiem. Ten niezbędny kobiecy dodatek stał się bardzo popularny dopiero w XIX wieku. Przyczyniła się do tego rewolucja przemysłowa. Umożliwiła ona produkcję torebek na masowa skalę, dzięki czemu stały się one tańsze. Na ich zakup mogło sobie więc pozwolić więcej kobiet. Współczesne wieczorowe torebki, które bardzo często są niezwykle ozdobne sięgają swoimi korzeniami do efektownych torebek z przełomu XVIII i XIX wieku.

Torebki wieczorowe - jakie są ich rodzaje?

Bez wątpienia do najbardziej popularnych torebek wieczorowych zaliczyć można kopertówki. To torebki, które zostały przeznaczone na wielkie wieczorne wyjście. Te torebki wieczorowe damskie doskonale prezentują się w to w towarzystwie elegancki kreacji. Kopertówkę przy sobie powinna mieć każda kobieta, która wybiera się na wystawną kolację, bal, wesele. Kopertówka jest niewielkich rozmiarów, a jej cechą charakterystyczną jest to, że nie posiada  żadnych pasków ani uchwytów – torebkę tę nosi się w dłoni. Ku wygodzie pań niektórzy producenci doszywają na wierzchu kopertówki  poziomy pasek.  Do niedawna kopertówki były torebkami zarezerwowanymi wyłącznie na wielki wieczorne wyjście. Dzisiaj to się trochę zmieniło, można wykorzystywać je także w codziennych stylizacjach. Na ogół kopertówki to niewielkie, kwadratowe lub prostokątne torebki damskie wieczorowe, w których zmieszczą się tylko najbardziej potrzebne rzeczy. W nowoczesnych stylizacjach świetnie sprawdza się także niewielkie okrągłe torebki, modele pikowane na łańcuszku czy miniaturowe torebeczki-puzderka. Te ostatnie są dość sztywne i w przeciwieństwie do klasycznych kopertówek na ogół zapinane są na bigiel. W efekcie zyskują styl retro.

Torebki wieczorowe na łańcuszku są bardzo praktyczne, świetnie sprawdzają się, gdy otrzymamy zaproszenie na przyjęcie stojące.

Torebka damska wieczorowa

Jaką torebkę wieczorową wybrać?

Wieczorowe torebki są niezwykle popularne wśród pań w każdym wieku. Podlegają też takim samym trendom, jak torebki noszone do codziennych stylizacji. Dlatego też niemal każdego sezonu projektanci proponują coś nowego. Torebki wieczorowe są więc bardzo mocno zróżnicowane zarówno pod względem kształtów, jak i mate oraz kolorów. Jeśli chodzi o kolory, to z pewnością zwolenniczkom tradycyjnych, klasycznych rozwiązań do gustu przypadną torebki w kolorze czarnym. Są one bardzo uniwersalne, pasują do kreacji w każdym kolorze. Ponadto wystarczy wybrać prosty, klasyczny model, aby można było wykorzystać torebkę w wielu codziennych stylizacjach. Panie, które nie lubią czarnego koloru, ale także chciałyby postawić na klasykę, mogą wybrać model granatowy. Bardzo oryginalnym dodatkiem do kreacji na wielkie wieczorne wyjście będzie torebka w kolorze złotym lub srebrnym. Elegancko prezentują się także torebki w kolorze szarym, fuksjowym czy nude.

Z jakich materiałów produkowane są wieczorowe torebki?

Producenci torebek mają dzisiaj do swojej dyspozycji mnóstwo materiałów, z których spora część doskonale nadaje się do szycia wieczorowych torebek. W sprzedaży panie znajdą wieczorowe torebki damskie wykonane z prawdziwej skóry licowej bądź lakierowanej. Torebki damskie wieczorowe będą nie tylko efektowne, ale także bardzo trwałe. Na pewno posłużą przez wiele sezonów. Torebki wieczorowe bardzo często szyte są także z weluru lub aksamitu. Większość wieczorowych torebek, które dostępne są w sprzedaży posiada bardzo atrakcyjne zdobienia. Bardzo efektownie prezentują się modele, które zostały ozdobione cekinami, dżetami, kamieniami albo cyrkoniami. Wieczorowe torebki mogą błyszczeć się także od brokatu. Hitem są też modele metaliczne. Błyszczące torebki są ozdobą same w sobie, nie potrzebują już konkurencji. Dobrze więc prezentują się w towarzystwie prostych sukni w jednolitym, najlepiej ciemnym kolorze.