Rozszerzająca się moda na ekologie i chęć rezygnacji z wyzysku i zabijania zwierząt sprawiła, że coraz więcej firm i projektantów zwraca się w kierunku wegańskich materiałów, także, jeśli chodzi o produkcje torebek.

Wegańskie torebki – pierwsza była Sugand

Sugand Agrawal spędziła siedem lat jako projektant przemysłowy w KitchenAid, zanim zrezygnowała z pracy, aby założyć markę etycznych toreb w 2009 roku. Sugand apeluje, aby nie uważać zwierząt za „własność” ludzi i nie pozbawiać ich życia. Marka nie używa skóry, jedwabiu, futra, wełny, puchu i innych materiałów pochodzenia zwierzęcego. Wegańskie torebki wykonane są z nylonu, eko-poliuretanu, a także ze sztucznej skóry (czyli wykonanej z poliestru i innych sztucznych włókien i przypominającej naturalne surowce). Ponadto marka eksperymentuje z korkiem, gumą i skórką ananasa, starając się, aby produkt był bardziej zrównoważony. Logo zostało stworzone z metali pochodzących z recyklingu i pokryte 24-karatowym złotem, a podszewka wykonana jest z przetworzonych plastikowych butelek lub płótna.

Agrawal najpierw tworzyła swoje wegańskie torebki w Nowym Jorku, ale potem zaczęła korzystać z usług rzemieślników i małych branż etycznych w Indiach, Korei Południowej, Meksyku, Brazylii i Hongkongu.

Torebki wegańskie – moda, która podbija świat

Główne marki, takie jak Chanel, Gucci, Burberry i Tom Ford, zobowiązały się do zaprzestania używania w swoich kolekcjach futer i skór egzotycznych, podczas gdy inne podejmują świadomą decyzję, aby używać wyłącznie skóry jako produktu spożywczego. Torebki wegańskie stają się elementem mainstreamu i coraz chętniej wybieranym produktem.

Coraz więcej osób idzie o krok dalej i patrzy na produkty, które w ogóle nie wykorzystują skóry. Wśród nich można znaleźć wiele ciekawych projektów i niedrogich opcji. My z kolei cieszymy się tylko, że „dobrych” toreb jest coraz więcej. Nie sposób mówić o wegańskich torebkach od projektantów, nie wspominając o Stelli McCartney, która przez całą swoją karierę była pionierką etycznej mody. Jest jedyną projektantką, która w swoich kolekcjach wykorzystuje wyłącznie wegańską skórę, pozyskiwaną np. z przetworzonego plastiku. Takie torebki wegańskie sprzedaje już większość designerskich marek. Większość z nich jest wyłącznie wegańskie, chociaż czasami firmy używają produktów niewegańskich, takich jak klej ze zwierząt.

Torebka z wegańskiej skóry

Torebka z wegańskiej skóry – z czego jest zrobiona?

Wbrew nazwie nie mówimy tutaj o skórze zwierzęcej, ale o różnych materiałach, które ją przypominają. Według PETA „Większość skór wegańskich jest wykonana z poliuretanu, polimeru, który można wykonać na zamówienie. Może błyszczeć, mieć ładny połysk lub być bogaty w odcienie”. Ponieważ prawdziwa skóra jest droga, to skóra wegańska jest bardziej przystępna cenowo, zwłaszcza jeśli jest to torebka z wegańskiej skóry znanych marek. Jednak taka torebka z wegańskiej skóry nie musi być ekologiczna. Przyjazne dla środowiska torebki są wykonane na przykład z bambusa czy liści ananasa.

Torebka shoperka z liści ananasa – wygoda i ekologia

Niezależnie od twojego budżetu, istnieją opcje eleganckich i wysokiej jakości toreb wegańskich. Niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem w świecie wegańskiej mody i szukasz czegoś niedrogiego, czy szukasz luksusowej torebki od projektanta, torebka shoperka z liści ananasa będzie wyglądać spektakularnie.

Torebki wegańskie przeszły długą drogę. Dziś firmy zaczynają używać różnych alternatywnych materiałów wykonanych z odpadów roślinnych, w tym jabłka, mango, kaktusa i ananasa. Możesz także kupić drogie luksusowe torby, które nie tylko są całkowicie wolne od zwierzęcych materiałów, ale są tak eleganckie i dobrze wykonane, że trudno będzie je odróżnić od torebek ze skóry zwierzęcej.

Skóra wegańska jest często wykonana z poliuretanu, polimeru, który można wykonać na zamówienie zgodnie z kaprysem każdego projektanta. Może być również wykonany z innowacyjnych i zrównoważonych materiałów, takich jak liście ananasa, korek, skórki jabłek, inne odpady owocowe i plastik z recyklingu, a następnie wykorzystany do tworzenia produktów takich jak torebka shoperka z liści ananasa.

Na przykład wegańska skóra PETA Business Friend Desserto jest stylowa, zrównoważona i wykonana z kaktusa. Desserto robi z kaktusa piękną wegańską skórę. Skóra wegańska nie tylko sprawia, że dobrze wyglądasz, ale także sprawia, że czujesz się dobrze, ponieważ jest wolna od okrucieństwa. Każdego roku ponad miliard krów, świń, kóz, owiec, aligatorów, strusi, kangurów, a nawet psów i kotów jest okrutnie zabijanych dla ich skór. Ogony i rogi wielu z tych zwierząt są odcinane bez użycia środków przeciwbólowych, a niektóre są nawet oskórowane i odcięte, gdy są jeszcze przytomne. Natomiast skóra wegańska oferuje zabójczy wygląd bez zabijania.